Gréckokatolícka eparchia KošiceVladyka Milan posvätil zreštaurovaný prestol

    (Novosad, 31. január) V mäsopôstnu nedeľu navštívil košický eparcha, vladyka Milan Chautur CSsR, farnosť Novosad v trebišovskom protopresbyteráte. V úvode slávnosti vladyka posvätil obnovený prestol a následne slávil archijerejskú svätú liturgiu za účasti mnohých kňazov, súčasných a bývalých správcov farnosti a taktiež  kňazov – rodákov, pochádzajúcich z farnosti Novosad.

    Vo svojej homílii na evanjelium o Kristovom súde, vladyka Milan pripomenul, že človek túži po spravodlivosti, ktorá dáva každému čo mu patrí. Ale dôjsť k spravodlivosti na zemi je možné iba s pomocou základnej normy spravodlivosti – dať Bohu, čo mu patrí. „Spravodlivosť Božia... dnes nám ponúka Golgotu oltára, na ktorej sa Kristus znovu a znovu obetuje za nás, aby vydobyl spravodlivosť pre človeka, ktorý hriechom urazil Boha, nakoľko človek túto spravodlivosť nemôže vydobyť sám. On je tvor a urazil Stvoriteľa.“ Vysvetlil vladyka a pripomenul, že tento charakter naznačujú aj jednotlivé úkony svätenia prestola. Napokon vladyka vyzval k účasti na Kristovej obete, ktorá sa každodenne koná v chráme a k životu v spravodlivosti.

    Po sv. liturgii miestny kňaz o. Vladimír Geletka poďakoval vladykovi za posvätenie prestola a všetkým veriacim, ktorí prispeli k rekonštrukcii prestola ako aj celého chrámu.

autor: Jozef Havrilčák
dátum: 01.02.2016


myšlienka z homílie

Foto: Jozef Havrilčák

© Gréckokatolícka eparchia Košice, 2017.

Designed and coded by Ing. Marián Čonka