Gréckokatolícka eparchia Košice


Pohár predsedu KBS vo futsale získalo mužstvo filiálky Vyšné Remety z Košickej eparchieKošice, 13. november (TS KE) Mesto Michalovce sa 11. novembra stali dejiskom Celoslovenského futsalového turnaja o pohár predsedu Konferencie biskupov Slovenska. Turnaj sa konal na začiatku 14. ročníka Týždňa Cirkvi pre mládež. Hlavným organizátorom a hostiteľom tohto podujatia bola Rada pre mládež Košickej eparchie, ktorej mužstvo z filiálky Vyšné Remety si nakoniec prevzalo víťazný pohár.

Podujatie sa začalo archijerejskou svätou liturgiou, ktorú v Bazilike minor Zoslania Svätého Ducha slávil vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, ktorý s myšlienkou združiť mladých v športe a modlitbe na celoslovenskej úrovni stál pri zrode tohto podujatia pred skoro dvadsiatimi rokmi. V homílii vladyka upozornil na realitu existencie zla, ktoré v rôznych podobách útočí na mladého človeka dneška. Zároveň tiež vyzval účastníkov turnaja na ohľaduplnosť pri nadchádzajúcom športovom zápolení.

Na záver svätej liturgie prebehlo žrebovanie do skupín, ktorého sa ujal vladyka Milan a primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák, ktorý nemalou mierou prispel k organizácií tohto turnaja.

Športovú časť turnaja hostila Športová hala Gymnázia Pavla Horova. Turnaja sa zúčastnilo 9 mládežníckych družstiev vo veku 18-30 rokov – 7 zástupcov rímskokatolíckych diecéz, 1 družstvo gréckokatolíckej Košickej eparchie a družstvo Saleziánov Don Bosca z Michaloviec reprezentujúce rehoľné spoločenstvá pracujúce s mládežou.

Turnaj sa začal vzájomnými zápasmi v skupinách. V prvom semifinále sa stretli medzi sebou zástupcovia Trnavskej arcidiecézy, farnosť Nové Mesto nad Váhom, proti filiálke Vyšné Remety z Košickej eparchie, v ktorom družstvo Košickej eparchie zvíťazilo najtesnejším rozdielom 1:0. V druhom semifinále farnosť Ohradzany z Košickej arcidiecézy proti farnosti Stará Ľubovňa zo Spišskej diecézy, v riadnom hracom čase remizovali 3:3. Rozuzlenie neprinieslo ani predĺženie v podobe remízi 1:1 a tak nasledovali pokutové kopy, ktoré postup priniesli Spišskej diecéze.

Rovnako finálový zápas medzi Košickou eparchiou (Vyšnými Remetami) a Spišskou diecézou (Starou Ľubovňou) priniesol hráčom i divákom nefalšovanú dávku emócii a napätia. Po prvom polčase viedol zástupca Košickej eparchie už 2:0. Tlak súpera zo Starej Ľubovne v druhej polovici stretnutia priniesol ovocie v podobe kontaktného gólu a dvoch trestných vylúčení na strane domáceho tímu. Hráči Vyšných Remet však obrat v stretnutí nepripustili, finálový zápas vyhrali rozdielom gólu v pomere 2:1 a stali sa víťazmi tohtoročného turnaja, čím si pripomenuli tento titul z roku 2014. V boji o tretie miesto Košická arcidiecéza (farnosť Ohradzany) zvíťazila nad Trnavskou arcidiecézou (farnosť Nové Mesto nad Váhom) v pomere 3:1.

Na záver predseda Rady pre mládež Košickej eparchie otec Milan Kmec v zastúpení vladyku Milana Chautura udelil ocenenie a požehnanie všetkým víťazom i zúčastneným a poďakoval organizátorom – dobrovoľníkom, sponzorom i účastníkom za ich pomoc.

TS KE informovali Karol Knap a Ladislav Pančik

autor: TS KE
dátum: 13.11.2017
Foto: Ladislav Pančik