Gréckokatolícka eparchia Košice


Zamestnanci CSOŠ sv. Jozafáta z Trebišova putovali k hrobu svojho patrónaKošice, 12. október (TS KE) V dňoch 24. – 29. septembra 2017 putovali zamestnanci a priatelia Cirkevnej strednej odbornej školy sv. Jozafáta z Trebišova do Ríma. Hlavným cieľom púte bol hrob gréckokatolíckeho biskupa a mučeníka sv. Jozafáta, ktorý sa nachádza v bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Práve v tomto roku si Katolícka cirkev pripomína 150 rokov od jeho kanonizácie pápežom Piom IX. a zamestnaci školy chceli využiť toto jubileum na poďakovanie za všetko, čo ich nebeský patrón v predchádzajúcich rokoch urobil pre svoju školu.

Prvou zastávkou pútnikov bolo mesto Assisi a hrob sv. Františka, ktorý učil druhých vidieť v každom stvorení obraz jeho Stvoriteľa a týmto postojom je dodnes príkladom človeka, ktorý spája ľudí mnohých kultúr, národov a aj náboženstiev.

Súčasťou návštevy samotného Ríma bola liturgia pri relikviách sv. Jozafáta, ktoré sú uložené neďaleko hlavného oltára vo vatikánskej bazilike, návšteva vladyku Cyrila Vasiľa na Kongregácii pre Východné cirkvi a stredajšia generálna audiencia s pápežom Františkom. Pútnici neobišli žiadnu zo štyroch hlavných rímskych bazilík, hrob sv. Konštantína – Cyrila v bazilike sv. Klimenta, ani ostatné významné pamiatky antického Ríma. Prijal ich aj rektor Pápežského ruského kolégia v Ríme a na záver púte pútnici poďakovali za všetky prijaté dobrodenia slávením liturgie v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda.

Informoval Martin Mráz

autor: TS KE
dátum: 12.10.2017
Foto: Peter Lazar