Gréckokatolícka eparchia Košice


Mladí košického protopresbyterátu sa stretli na tématickom víkendeKošice, 26. jún (TSKE) Cez víkend 23.-25. júna sa v Trebišove na Cirkevnej strednej odbornej škole sv. Jozafáta stretlo spoločenstvo mladých z Košického protopresbyterátu. Mladí sa zaoberali témou: Ako ma Ježiš zachraňuje.

Víkend sa začal svätou liturgiou a po nej prišlo na rad uvedenie do témy aktivitou, ktorá chcela poukázať na fakt, že Boh zachraňuje človeka, keď je "unesený" hriechom. Záverom dňa bola aktivita, s pomocou ktorej účastníci mali určiť, v ktorých situáciách života potrebujú Božiu záchranu. Pod hviezdnou oblohou, na dekách, v tme, iba pri jemnej žiare sviec, mohol každý účastník zostúpiť v tichu a samote do hĺbky svojho srdca a objavovať miesta svojich pádov, zranení a prehier.

Na druhý deň všetci sa stretli v školskej kaplnke so živým Bohom, ktorého hneď prijali pri sv. zmierenia a pri sv. liturgii. Horúce počasie, ktoré sprevádzalo celý víkend, bolo vykompenzované vodnou vojnou, ktorá všetkých uviedla do duchovného boja o spásu, ktorý pokračoval vo forme modlitby veľkej večierne. Deň ukončilo agapé a nechýbalo ani letné kino pod hviezdnou oblohou.

Nedeľa sa niesla v slávnostnom duchu, ktorého vrcholom bola svätá liturgia. Odchádzajúci účastníci si domov okrem pekných chvíľ odnášali aj dôveru Pánovi, lebo on bez výnimky zachraňuje všetkých.

Tematický víkend, alebo TeVi, je možnosť stráviť čas nie len s priateľmi, ale najmä s Bohom. Skrze aktivity, prednášky, modlitby a zamýšľanie sa, je účastníkom priblížená vždy nejaká určená téma.

autor: Veronika Kordiaková
Sofia Mikulová
dátum: 26.06.2017
Foto: Vojto Riník