Gréckokatolícka eparchia Košice


Pri vzniku Košického exarchátu stál aj Ing. Vladimír MiroššayKošice, 15. máj (TSKE) Rok 2017 je pre Gréckokatolícku eparchiu v Košiciach Rokom výročí. A keďže Cirkev nie je neosobná organizácia, ale spoločenstvo veriacich, v rámci tohto roka si eparchia spomína aj na všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom stáli pri jej začiatkoch. Jednou z takýchto osobností je Ing. Vladimír Miroššay, od ktorého smrti v týchto dňoch uplynulo päť rokov.

Vladimír Miroššay sa narodil 30. mája 1948 v rodine gréckokatolíckeho kňaza. Aj kvôli tomu neustále žil a obetavo pracoval pre Gréckokatolícku cirkev. V roku 1991 stál pri obnovení Spolku sv. Cyrila a Metoda a bol jeho prvým a dlhoročným podpredsedom. V rokoch 1997 až 2005 napomáhal v ťažkých začiatkoch novorodiaceho sa Košického apoštolského exarchátu, priameho predchodcu Košickej eparchie, ako jeho ekonóm. Od roku 2003 zároveň pomáhal pri obnove farností ako aj pri spravovaní Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie na Ukrajine.

Pán si ho k sebe nečakane povolal v nedeľu 13. mája 2012. Posledná rozlúčka s nebohým Ing. Vladimírom Miroššayom sa konala 18. mája 2012 v košickej Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky.

Nech mu je Večná pamiatka - Christos Voskrese!

autor: Martin Mráz
dátum: 15.05.2017


Foto: Spolok sv. Cyrila a Metoda

© Gréckokatolícka eparchia Košice, 2017.

Designed and coded by Ing. Marián Čonka