Gréckokatolícka eparchia Košice


Mladí Košickej eparchie v rámci akcie Wojtylova stopa navštívili BudapešťKošice, 10. október (TSKE) Vekom či duchom mladí Košickej eparchie v druhú októbrovú sobotu navštívili historické mesto Budapešť a to v rámci projektu Wojtylova stopa, ktorý zastrešuje Rada pre mládež Košickej eparchie. Duchovnými sprievodcami boli o. Milan Kmec, predseda Rady pre mládež a o. Tomáš Haburaj, správca farnosti Zemplínske Hradište, ktorý zároveň turistom odkrýval historické pozadie mesta.

Túlavé topánky viedli po oboch stranách Dunaja, rieky, ktorá delí metropolu Maďarska na dve časti – rovinatú Pešť a kopcovitý Budín. Po prekonaní doobedňajších kolón pri prechode centrom mesta a výmene eur za maďarské forinty navštívili Tropikárium, najväčšie morské akvárium v Strednej Európe, kde mohli prechádzať pomedzi aligátorov a žraloky či pokochať myriadami ďalších tropických rýb a živočíchov.

Popoludnie patrilo centru mesta: Andrášiho ulica, známa luxusnými obchodmi a veľvyslanectvami mnohých národov, Bazilika sv. Štefana, uhorského panovníka, s jeho relikviou, prechádzka po Reťazovom moste, najstaršom a zároveň aj prvom, ktorý spojil obidve strany mesta.

Na záver dňa turisti vyšli na Hradný palác, sídlo uhorských panovníkov, obzreli si Matyášov kostol a kochali sa výhľadom na nočnú Pešť z Rybárskej bašty. Po náročnom dni si mladí aj napriek jazykovej bariére odnášali množstvo suvenírov, fotografií a zážitkov, ktoré prežili ako jedno spoločenstvo.

autor: Anna Čujová
dátum: 10.10.2016
Foto: Miroslava Záhorská, Peter Miňo, Milan Kmec

© Gréckokatolícka eparchia Košice, 2018.

Designed and coded by Ing. Marián Čonka