Gréckokatolícka eparchia Košice


Vladyka Milan Chautur povzbudil veriacich farnosti Košice – Nad jazerom
utiekať sa pod ochranu Presvätej BohorodičkyKošice, 03. október (TSKE) V nedeľu 2. októbra vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, slávil sv. liturgiu vo farnosti Košice – Nad jazerom pri príležitosti oslavy chrámového sviatku Presvätej Bohorodičky Ochrankyne.

Vo svojej homílii sa zameral na paralely dvoch cirkvou schválených zjavení Presvätej Bohorodičky. Na to prvé, podľa cirkevného kalendára stanovené v desiatom storočí na 1. októbra ako sviatok Pokrovu, a na to posledné, stanovené cirkvou na 13. mája ako spomienku na Fatimské zjavenie, ktorého storočnicu oslávime v roku 2017. Kým to prvé je jasným dôkazom toho, že Bohorodička ako dobrá matka nás stále chráni, to druhé je jej pozvaním k pokániu, ktoré nás má uchrániť pred peklom. „Robte pokánie, znamená, meňte mi svet! Každý z nás dobre vie, čo nám bráni byť šťastními. Ide o pokoj vo svedomí, čo je vlastne začiatok neba. Už teraz budujeme večnosť. Večnosť s Bohom, alebo večnosť bez Boha.“ – povedal vladyka. „Jej pozvaním k pokániu, je pozvaním k metanoi – k zmene zmýšľania. Lebo každá matka chce len dobre pre svoje dieťa.“ V závere vladyka Milan oznámil, že biskupi východných cirkvi sa vydajú v októbri na púť do Fatimy, aby spolu prosili o silu viesť svoje miestne cirkvi aj v týchto časoch – 100 rokov od zjavení vo Fatime.

V závere tejto odpustovej slávnosti v rodinnej atmosfére viacerých generácii veriacich miestnej farnosti a ich hostí, vladyka Milan povzbudil k dokončeniu stavby nového chrámu a uistil ich o svojich modlitbách. Po skončení slávení navštívil aj nový chrám a požehnal ho.

autor: Vladimír Varga
dátum: 03.10.2016
Foto: Miroslav Chrobačinsky

© Gréckokatolícka eparchia Košice, 2018.

Designed and coded by Ing. Marián Čonka