Gréckokatolícka eparchia Košice


Svedectvá účastníkov Svetových dní mládeže 2016 v KrakovePrinášame svedectvá mladých Košickej eparchie, ktorí tento týždeň prežili v Krakove, aby sme Vám priblížili atmosféru tohto jedinečného stretnutia z pohľadu jej účastníkov


Veronika, 19 rokov, študentka 1. ročníka vysokej školy

Na začiatku som si povedala, že asi nepôjdem na stretnutie mládeže, keďže je to len tu v Krakove a ja som si chcela pozrieť a spoznať aj cudziu krajinu a mestá. Ale postupom času som zistila, že to vôbec nie je o meste, ale o atmosfére, ktorú tu tvoria ľudia. Veľmi sa mi páči, že hoci sme iných národností, vieme sa spojiť a spievať jednu pesničku, ako napríklad, keď sme išli električkou a všetci sme začali spievať „Jesus is love“ („Ježiš je láska“). Oslovila má radosť z mladých a tiež ako Svätý Otec František povedal, že nemáme zaspávať v mladosti, ale žiť a rozdávať svoju radosť, lebo dnešný svet to potrebuje. Toto si odnášam a chcem robiť aspoň do ďalších Svetových dní mládeže.


Anička, 17 rokov, študentka gymnázia

Ja som chcela ísť na Svetové dni mládeže odvtedy, čo bol náš duchovný otec na SDM v Austrálii a následne s nami mal besedu o tom, čo zažil. Mne sa to veľmi zapáčilo a tak som čakala na najbližšiu príležitosť, kedy budem môcť ísť. Odkedy som tu, veľmi ma povzbudilo, že aj napriek veľkému počtu mladých, všetci policajti, požiarnici či vojaci sú na nás veľmi milí, usmievajú sa, nie sú nervózni, a podobne mladí, napriek tomu, že neraz čakáme na autobusy či električky, sú veselí a radostní, aj keď si musia „vytrpieť to svoje.“ Najúžasnejšou chvíľou však bolo, keď sa mi podarilo prísť až k zábradliu, kadiaľ prechádzal pápež František a mohla som ho vidieť naživo zblízka. Povzbudením, ktoré si odnášam je, že aj keď nás dospelí zatracujú: „Títo mladí nemajú budúcnosť,“ a „Nikam tento svet nespeje,“ predsa existujú mladí ľudia, ktorí vedia v čom spočíva ten pravý recept na život, ktorí hľadajú Boha a všetko, čo nás privedie k tomu, aby sme ho žili úplne super a zároveň spravili pre tento svet čosi, aby bol lepší. Toto chce urobiť každý z nás.


Janko, 16 rokov, študent gymnázia

Na Svetové dni mládeže som prišiel, aby som uvidel Svätého Otca, no dôležitým momentom týchto dní bolo, keď som pochopil, ako sa mám správať k svojim rodičom. Z týchto dní si odnášam mnoho vecí, ale predovšetkým odpustenie voči človeku, s ktorým som v poslednej dobe nevychádzal.

autor: TSKE
dátum: 31.07.2016
Foto: TSKE

© Gréckokatolícka eparchia Košice, 2018.

Designed and coded by Ing. Marián Čonka